Egyéni keresés



2011. március 26., szombat

Kínai papagáj


Ez a madár Ázsiából származik. Átlagos életkora 30 év, testhossza 50cm körül van. A fiatalok feje zöld, színeik halványabbak, a nagyon fiatal példányok csőre narancsvörös, a hím fiókák feje teteje már ekkor kissé kékes árnyalatú. A tojó fején a kékes árnyalat hiányzik, fülfedőin barnás szalag látható, csőre fekete. Adhatunk nekimagvakat, gyümölcsöket, bogyókat, rügyeket, zöldeleséget, lágyeleséget, élő eleséget.Meglehetősen lármás, kitűnően repülő madár.
sokat rágcsál, szeret a kalitka (vagy röpde) alján tartózkodni, ami miatt a férgesedésre hajlamos. Lehetőleg ne tartsuk egyedül.Eredeti élőhelyén a magas hegyvidéki (1500-4000m ) erdőkben él. 
Tenyésztés: Fészekodúja 25x 25x60 cm-es faodú legyen. Nehéz költésre bírni.
Tojások száma: 2-4
Kotlási idő: 23 nap
Kirepülési idő: 49-56 nap

2011. február 25., péntek

A KEA

Testhossza 48 centiméter, szárnyfesztávolsága 90 centiméter és testtömege 800-1000 gramm. Nagy, zömök testű madarak, kihegyesedő csőrrel. Tollazata barna és sötétzöld. A szárny alja halványpiros, a farok felső része pedig sötétpiros. A farok többi része kékeszöld.
Talajon keresgéli rovarokból, pókokból, rügyekből, levelekből, gyümölcsökből, magvakból és virágokból álló táplálékát, de a dögöket is megeszi. A kea 15 évig él.
Az ivarérettséget legkorábban 3 éves korban éri el. A költési időszak július-január között van. Sziklaüregbe, vagy odúba készíti fészkét, moha és zuzmó felhasználásával. Fészekalja 2-4 tojásból áll, melyen 21 napig kotlik. A fiatal keák 13-14 hét vagy ennél hosszabb idő után repülnek ki.

2011. január 25., kedd

Papagájbetegségek

A 10 leggyakoribb hullámospapagáj-betegség

1. Tumor

A leggyakoribb tumorfajták közé tartozik a zsírdaganat (lipoma), a heredaganat, a vese-, valamint mellékvese-daganat.
2. Golyva
A jódhiány a pajzsmirigy megnagyobbodásához vezethet, aminek egyik első jele a madár hangjának megváltozása.
3. Pszittakózis (papagájkór)
A Chlamydia psittaci nevű baktérium által okozott megbetegedés emberre is átterjedhet. Ezért fontos a madár rendszeres állatorvosi ellenőrzése, különösen, ha idős gazdával lakik egy fedél alatt, aki a betegséggel szemben esetleg már kevésbé ellenálló.

4. Atka
Az atka a madár fején és lábán pikkelyszerű elváltozást okoz, ami a lábon és csőrön apró lyukak megjelenését idézi elő. Az állapot tartós fennmaradása a csőr eldeformálódásához vezethet.
5. Májbetegség
Kialakulása leggyakrabban a papagáj nem megfelelőtáplálása vezethető vissza, de más megbetegedések is okozhatják
6. Polyoma-vírus
Először mint madárfióka-betegséget írták le, a vírus ugyanis a fészket elhagyó fiókákat támadja meg és okozza pusztulásukat.
7. Papagájok csőr- és tollszindrómája
A szárny- és farktollak csökevényes kialakulásához vezet (gyakran polyomával társul). A betegségben szenvedő madarakat "fakúszóként" is emlegetik, mivel a megfelelő tollazat hiányában képtelenek a repülésre.
8. A csőr feletti viaszhártya megnagyobbodása
Az idősebb nostény hullámos papagájok hormonmuködésének zavarára utal.
9. Penészgomba
A gombás fertőzést az állatorvos gombaellenes szerekkel kezeli. A betegség krónikus súlycsökkenéshez vezet.
10. Protozoa-fertőzések
A protozoa-fertőzések leggyakoribb okozója a trichomonas és a giardia, és elsosorban a költő kolóniák egyedeit sújtja.

2011. január 19., szerda

Hegyi papagaj

Hegyi papagaj



 Átlagos életkor: 30 - 40 év
Testnagyság  : 40 cm
Masfel eves koraban eri el az ivarerettseget, de a tenyeszertettseget gyakran cask evek multan erik el.
A tojó feje és begye fakó olajsárga, alapszíne olajzöld, szárnya rövidebb, középso szárnyfedoi sárgák, farka rövidebb, felso felülete sötét kékeszöld. Teljes kiszínezõdés csak a 12—18. hónap között várható.
Fészkeltetés: A hazájában rendkívül mély odvakban fészkel, erre tekintettel kell lennünk. Sõt, az a jó, ha 8 cm-es röpnyílással több, különbözo mélységû odút kínálunk neki fel:
35x35x120 cm,
25x25x100 cm, de min.
30x30x40 cm.
A tojónak tegyünk be az odú aljára korhadt fadarabokat, amelyeket szétcsócsálhat. A tojó egyedül költi ki. Költési idoszaka fogságban általában márciusban szokott kezdodni.

Tojások száma: 4 - 6
Kotlási ido: 20—25 nap
Kirepülési ido: 35 nap. A fiókák 50 napos koruk körül vállnak önállóvá